2013. május 31., péntek

A párttal a néppel…



Gondolom, ezt nagyon sokan kapásból folytatják:

…egy az utunk, a jelszavunk munka és béke!

A két utóbbi szó ma is érvényes: a munka-alapú társadalom és a béke. Harcos menettel. Ezt harsogták anno a villanypóznákra szerelt hangszórókból is. Békeharc. A leckét megtanulták mai „vezéreink”, hisz újfent harcra hívnak.
És imigyen vonulva, ügetve, vágtázva, olykor hátrafelé nyilazva odaérünk a nemzeti barackfa alá.
Fújjuk ki magunkat és énekeljük el az Összetartozás Dalát.
Egyszerűen, kedvesen (báj-báj), vagy csillogó szemmel, lázasan (?).

Nem szaladok bele abba az utcába, hogy minősítsem a közvéleményt jelentősen megosztó szerzeményeket, mert vannak erre hozzám képest sokkal nagyobb tudással bíró szakemberek, másrészt az idő vasfoga vagy elszáll felettük (mint a nikkel szamovár), vagy beleharap, és a helyére teszi ezeket. Képzavarokkal együtt. De az se először esik meg történelemben, hogy világra szóló siker lesz akár a legbugyutább dologból is (ld. Gangnam style).
Üdvözöljük tehát, hogy lelkesen éneklik a barackfa dalát. Még az is előfordulhat, hogy bájalekszi” utat jár be. Ne foglalkozzunk a dallam építkezésével, vagy az olyan szöveggel, hogy „kezeink összeérnek, talpaink egymásra lépnek…”

(Amikor megkérdezték Cipőt, honnan jött és mire utal a „Repül a bálna”, az volt a válasz, hogy semmit nem jelent, csak jópofán hangzik. Aztán a közönség „értelmezte”. Elég volt hozzáénekelni, hogy „Mindenki álljon vigyázzba”, és ”Ez a parancs, érik a narancs”!)

Tegyük félre azt is, hogy az Összetartozás Dala kapcsán fellángolt a vita: ki- kinek az ötletét lopta el, ki a szerző valójában, és mennyibe került ez az adófizetőknek.

Összpontosítsunk a feladatra:

A Közigazgatási és Igazgatási Minisztérium levelet küldött az iskoláknak.
„Minden korosztály képviselőjét bátorítjuk arra, hogy június 4-én 18 órakor énekelje velünk az Összetartozás Dalát Kárpát-medence népei közös történelmének, kultúrájának, hagyományainak és jövőjének, vagyis összetartozásának kifejezésére.”
Na, akkor megnyugodtam! Mert én is emlékszem még az „összetartás-rendezvényekre”: a honvédelmi napoktól a seregszemléken át a május elsejei kötelező felvonulásokig.  Amikor központilag meghatározták, mit írjunk a transzparensekre, hogyan lóbáljuk a zászlót a tribün előtt, és persze sugározzunk az örömtől!
Most nem kell vonulni…még…
A minisztérium leveléből megtudhatjuk, hogy a program kötetlen, így bárhol lehet énekelni, otthon, baráti körben, iskolában. Meg a barackfa alatt…
Ahol majd fölülről vezérelt „talpaink egymásra lépnek”.
Mert „Ez a parancs, érik a narancs!”








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése